+420 737 474 945 info@toolscz.cz

Ohraňovací nástroje - používané materiály

Nejkvalitnější materiály pro výrobu nástrojů na ohraňovací lisy.

 

Pojďme se podívat na to, za jakých materiálů se vlastně nástroje pro ohraňovací lisy vyrábí.

Naprostá většina zavedených evropských výrobců nástrojů (80% výrobců působí v průmyslové oblasti severní Itálie, kde má výroba velkou tradici) používá k výrobě stejné typy ocelí, a to C45 a 42CrMO4. Záměrně jsem v předchozí větě zmínil "evropských", protože asijští výrobci, kteří se snaží na evropském trhu prosadit, kvalitní materiály pro výrobu ohraňovacích nástrojů bohužel nepoužívají. Kvalitní materiál nástroje zásadně určuje jeho délku využití a přínos pro firmu.

Během ohybových operací musí nástroje na ohraňování podporovat různé síly; nástroj namontovaný na ohraňovacím lisu lze použít až pro 3 000 pracovních cyklů denně, a tedy přibližně 1 000 000 ročně. Pevnost a odolnost ohraňovacího nástroje mají zásadní význam pro podporu těchto sil a vyžadují vysokou kvalitu a specifické tepelné zpracování.

Existují dva různé typy vysokoteplotního tepelného zpracování: indukční kalení a kalení. Z analýzy těchto sil, v závislosti na některých faktorech, jako je typ a tloušťka plechu, profil, který má být realizován, a tvar ohraňovacích nástrojů, můžeme vybrat nejvhodnější typ nástrojové oceli a tepelné zpracování.

 

C45, C55 a 42CrMo4 jsou nejběžnější typy nástrojové oceli:

 

Ocel 42CrMo4

Z běžných materiálů se jedná asi o nejkvalitnější ocel pro výrobu nástroje na ohraňování. Kalená nástrojová ocel z chromu a molybdenu. Její homogenní molekulární struktura může snadno podporovat napětí způsobené indukčním kalením, takže je obzvláště vhodné ji kalit.

Každý nástroj se při ohybu prohýbá a jedná se o normální fyzikální vlastnost (prohnutí samozřejmě není okem viditelné). Ocel 42CrMO4 má nejlepší elasticitu pro to, vrátit se po ohybu zpět do původního tvaru. Dobrá elasticita napomáhá k dlouhé životnosti a přesnosti nástroje.

Normálně se dodává po žíhání (s maximální pevností 82 Kg/mm2) nebo kalení (s maximální pevností 90 ÷ 115 Kg/mm2). Díky své vysoké odolnosti po kalení se používá pro ohraňovací nástroje, které musí mít vysokou tonáž. Ohraňovací nástroje z materiálu 42CrMO4 se obvykle kalí na hodnoty 53-60 HRC.

Ocel C45

Nástrojová ocel s maximální pevností 60 ÷ 75 Kg/mm². Obvykle se dodává po kalení, což zvyšuje maximální síla na 80 ÷ 85 Kg/mm² a je vhodná pro podporu specifických sil. Tato nástrojová ocel může být snadno indukčně kalena a zaručuje vysokou odolnost tvrzeného povrchu. Ohraňovací nástroje z materiálu C45 se obvykle kalí na hodnoty 50-55 HRC.

Ocel C55

Výrobce nástrojů EURAM navíc používá pro výrobu ohraňovacích nástrojů ocel C55, která je o trochu kvalitnější, než ocel C45. Tato ocel se obecně kalí na hodnoty 53-60HRC.

 

Chcete, nebo potřebujete nakoupit do Vaší firmy nové ohraňovací nástroje? V případě, že si pohlídáte použitý materiál (tzn. 42CrMO4, C45 nebo C45), pak se Vám dostane opravdu kvalitní nástroj s dlouhou výdrží a přínosem pro vaši firmu.

TOOLSCZ
Nástroje pro ohraňovací lisy
Vysekávací nástroje
Plechotvářecí stroje
Blog
Kontakt